Modern Dans
Ders programı ve Ücreti
İletişim

AnaSayfa / Dans Dersleri / Modern Dans Kursu

 

Modern Dans Kursu Dersleri Dans Hakkında Bilgi


Modern dansın ABD'deki öncüsü Isadora Duncan'dır.

Duncan Eski Yunan'ın üstün nitelikli danslarından esinlendi. 1890'ların katı kurallı balesine baş kaldırdı.
O günlerin bedeni sıkan bale giysilerini attı hareketlerine özgürlük veren hafif ve dökümlü kumaşlardan giysilerle yalınayak bir orman perisi gibi dans etti.

Hareketleri özgür ve rahattı. Duyarlı bir müzik eşliğinde dans ederken izleyicilere duygularını içtenlikle anlatmayı başarabiliyordu.

Oysa bu dönemde balerinler gövde hareketlerini engelleyen mekanik bacak ve kol hareketlerinden başkasına izin vermeyen sıkı korseler giyiyorlardı.

Romantik öykülerden yola çıkan bale müziği de özel olarak yalnızca bale için bestelenmiş müzikle sınırlandırılmıştı.

Buna karşı Isadora Duncan dansında Beethoven Brahms ve Haydn gibi müzik ustalarının daha derin içerikli senfonik müziklerini kullandı.
Modern dans 19. yüzyıl balesinden birçok yönden farklıdır.
Modern dansta bedenin hareketleri akıcıdır.
YerçeKimi kuralını kabul eden modern dansçı somut yerle ilişkili hareketlerde bulunur.
Buna karşın bale dansçısı yeri terk etmek sanki havalanmak ister.
Modern dansın işlediği temalar da 19. yüzyılın romantik lirik ve peri masalı içerikli balesinden farklı; gerçekçi ciddi çoğu zaman da coşkulu ve duygusaldır.

Modern dans balenin klasik beş pozisyonunu ve zıplama dönüş vuruş kayış gibi hareketlerini daha da geliştirdi. Modern dansçılar beden hareketlerini sınırlamayan rahat giysiler kullanırlar.
Klasik bale müziği yerine senfonik yapıtlardan yararlanma cesaretini gösteren modern dansçı müziğe yaklaşımında gerçekten yaratıcıdır.

Modern Dans, bir şeyleri kalıplar içinde görmek yerine, bu kalıpları kırarak, yaratıcılığı ön plana çıkaran ve sanatçının kendinden bir şeyler katabileceği kompozisyonları, ritmik/yaratıcı yapısıyla müzik ve dans tutkusunu içinde barındıran Modern dans,Danstüdyo Levent Şubesinde Modern dans kursları ile buluşuyor.

  Modern Dans  

  Modern Dans Kursu Dersi ve Ücreti

 Dans Tanıtım Video

Flash Player Yüklemelisiniz .


 

Paylaş
ietisim

 

Genel Dans Programı

© Danstüdyo Tüm Hakları Saklıdır 2010